Хамтран зохион байгуулагчид

Улсын нэгдүгээр төв эмнэлэг firstEmneleg2
Монголын гэмтэл согогын эмч мэргэжилтнүүдийн холбоо gemtelSogogEmch2
Эрүүл мэндийн хөгжлийн төв eruulMendHugjliinTuv
Гэмтэл согог судлалын үндэсний төв gemtelSogogTuv1

Гэмтэл согог судлалын 24-р олон улсын эрдэм шинжилгээний их хурал

УНТЭ - Хэрх, үе судлал, үе сэргээх төвийн 10, 11 жилийн ой

Ерөнхий зохион байгуулагч: УНТЭ - Хэрх, үе судлал, үе сэргээх төв

Монголын хэрх, үе, согог заслын нийгэмлэг

Мэндчилгээ

2022/11/11-ний өдрийн хөтөлбөр
УНТЭ-н Хурлын их танхимд
Угтах үйл ажиллагаа
08:00 - 08:45
Хуралд оролцогчдын бүртгэл
Нээлтийн үйл ажиллагаа
09:00 - 09:10
Нээлтийн мэндчилгээ: УНТЭ–ийн захирал АУ-ны доктор
Б.Хишигжаргал
09:10 - 09:20
Мэндчилгээ: Хүний гавьяат эмч АУ-ны доктор УИХ-ын гишүүн
Ж.Чинбүрэн
09:20 - 09:30
ХҮСҮСТ-ийн 11 жилийн ойд зориулсан илтгэл: ХҮСҮСТ-ийн дарга
М.Отгонбаяр
09:30 - 09:45
Гадны зочдын сэтгэгдэл, дурсамж: Director of Maryknoll Hospital Busan, orthopedic surgeon
Prof. Se Hyan Cho
09:45 - 09:55
Нээлтийн мэндчилгээ: Эрдэм шинжилгээний хурлын эхлэл
Академич, Ардын эмч, АУ доктор Р.Шагдарсүрэн
Зочин профессоруудын илтгэл
09:55 - 10:05
Management of periprosthetic infection TH and TK
Prof. Se Hyan Cho
/Director of Maryknoll Hospital Busan, Department of Orthopaedic Surgery, Maryknoll Hospital, 121 Jung-Ro, Jung-Gu, Busan, Korea/
10:10 - 10:20
Individualized treatment strategies for periprosthetic fractures in geriatric traumatology to minimize surgical trauma
Dr.med. Bjorn Birkenhauer
/Department leader of hospital NieBull, Department of trauma surgery, spine surgery and orthopaedic, Association Clinic Nordfriesland/
10:25 - 10:35
Patient specific production of implant connection for interprosthetic fracture
Harald Kistmacher
/General Director of K-implant company/
10:40 - 10:50
FootWave brand of dynamic orthopedic insoles (orthotics)
Piotr Skrzypczyk
/FootMedical компанийн инженер, дизайнер, багш, төслийн менежер Имэйл: piotr.skrzypczyk@footmedical.pl/
10:50 - 11:10
Асуулт, хариулт
11:10 - 11:20
Дурсгалын зураг авалт /10 мин/
11:25 - 11:40
Өглөөний цай /10 мин/
Нэгдүгээр хэсэг: Хиймэл үе суулгах мэс засал
11:40 - 11:50
УНТЭ-т хийгдсэн мега протез суулгах мэс заслын үр дүнгээс
С.Дашцогт, Н.Энхтайван, Ө.Баярцэнгэл, О.Чойдог, Э.Сайнжаргал, М.Отгонбаяр
/УНТЭ - ХҮСҮСТ/
11:55 - 12:05
Компьютер навигаци хяналттай өвдөгний үе бүтэн солих хагалгааны эрт үеийн үр дүн
Г.Билгүүн, Э.Анхбаяр, Ч.Очбаяр, Б.Батзориг
/УХТЭ, Гэмтэл согог ортопедийн тасаг, Мэдрэлийн мэс заслын тасаг, Имэйл: drbilguun@gmail.com/
12:10 - 12:20
Шагайн бүтэн хиймэл үе суулгасан мэс заслын тохиолдлын танилцуулга
Г.Бадамгарав, Ш.Баасансүрэн, Ц.Батбаяр, Б.Солонго, Б.Ганбаяр
/Гэмтэл Согог Судлалын Үндэсний Төв, Имэйл: badmaagursuren@gmail.com/
12:25 - 12:35
Өвдөгний хиймэл үе суулгах мэс заслын өвдөлтийн эмчилгээний асуудал
Х.Баялагмаа, М.Отгонбаяр, С.Дашцогт, Н.Энхтайван, О.Чойдог, Б.Түвшинжаргал, Ө.Баярцэнгэл, Б.Түмэнжаргал, Г.Өнөрболд, О.Сэргэлэн, Л.Ганболд
/УНТЭ, АШУҮИС, Имэйл: bayalagmaakh@gmail.com/
12:35 - 12:55
Асуулт, хариулт
13:00 - 13:10
Эмийн бүтээгдэхүүний танилцуулга: “Үрэвслийн эсрэг эмчилгээний чиг хандлага”
/Берлин-хими Менарини Монголиа ХХК/
13:15 - 13:30
Өдрийн хоол
Хоёрдугаар хэсэг: Үений дурангийн мэс засал
13:35 - 13:45
Нэг хүрцээр өвдөгний үений олон холбоосын гэмтлийг сэргээсэн мэс заслын үр дүнгээс
Н.Энхтайван, С.Дашцогт, О.Чойдог, Ө.Баярцэнгэл, Б.Түмэнжаргал, Т.Мөнхсайхан, М.Oтгонбаяр
/УНТЭ, Хэрх Үе Судлал Үе Сэргээх Төв, Имэйл: n.enkhtaivan@fchm.edu.mn/
13:50 - 14:00
Өвдөгний үений жийргэвч мөгөөрс болон урд чагтан холбоосын урагдал гэмтлийн шалтгаан, төрөл түүнийг дурангийн мэс заслын аргаар эмчилсэн эмчилгээний зарим үр дүнг судалсан судалгаа
Б.Оргил, Л.Наранбат, Г.Батбямба, Б.Буянтөгс, Б.Номинзул, С.Сүхбат
/ГССҮТ, Насанд хүрэгчдийн гэмтлийн мэс заслын тасаг, АШУҮИС, АУС, Гэмтэл согог судлалын тэнхим, Имэйл: suheemd@gmail.com/
14:00 - 14:10
Асуулт, хариулт
Гадны зочдын онлайн илтгэл
14:15 - 14:25
Эндопротезирование тазобедренного сустава короткой ножкой
Профессор, Анагаах ухааны доктор, Эвальд Геринг
/Бохумын их сургуулийн харьяа Миндений төв эмнэлэг, гэмтэл согогийн тасаг/
14:30 - 14:40
Эндопротезирование при диспластическом коксартрозе
Алексей Белокобылов
/Батпенова.Н.Д нэрэмжит Гэмтэл согог судлалын үндэсний төв хүрээлэн, Казахстан, Астана/
14:40 - 14:50
Асуулт, хариулт
Гуравдугаар хэсэг: Гэмтлийн мэс засал
14:55 - 15:05
Сээр, бүсэлхийн нугалмын хугарлыг бэхлэх мэс заслын үр дүн: Хөлөнцөрийн шургын нарийвчлал
Б.Баттөгс, Б.Батсайхан, Л.Бат-Эрдэнэ, Б.Мөнхочир, Б.Нарангэрэл, Ж.Оюунтөгс, Б.Наранбаатар
/ГССҮТ, АШУҮИС, Имэйл: bbattugs@gmail.com/
15:10 - 15:20
Дээд мөчний хавсарсан гэмтлийг нөхөн сэргээх мэс заслын тохиолдол
Т.Золжаргал, Э.Ганчимэг, О.Цэрэндорж, Д.Батбаяр, Ц.Мөнх-очир
/ГССҮТ, Гар сарвуу нөхөн сэргээх бичил мэс заслын тасаг, Имэйл: gssut.handsurgery.tz@gmail.com/
15:25 - 15:35
Medianus мэдрэл бүрэн тасарсан ужиг гэмтлийг Suralis мэдрэлээр нөхөн сэргээх мэс засал эмчилгээ болон мэс засал эмчилгээний дараах сэргээн засах эмчилгээний үр дүнг судлах нь
Э.Эрдэнэбаяр, О.Баярмаа
/БОЭТ гэмтэл согогийн тасаг, Сэргээн засах эмчилгээний тасаг/
15:35 - 15:50
Асуулт, хариулт
2022/11/12-ны өдрийн хөтөлбөр
Blue Sky зочид буудал, Jade танхим
Угтах үйл ажиллагаа
09:00 - 09:30
Бүртгэл
Нээлтийн үйл ажиллагаа
09:30 - 09:50
Хурал нээж: ХҮСҮСТ-ийн зөвлөх эмч, АУ-ны доктор, МУ-ын Ерөнхийлөгчийн ЭМ, спорт, нийгмийн бодлого хариуцсан зөвлөх
Т.Мөнхсайхан
09:50 - 10:00
Сэтгэгдэл: Нийслэлийн эрүүл мэндийн газрийн дарга, АУ доктор
Б.Бямбадорж
10:00 - 10:10
Мэндчилгээ: ГССҮТ-ийн ерөнхий захирал
Э.Галбадрах
10:10 - 10:25
Гүйцэтгэлийн санхүүжилтийн бодлого
Б.Буянтогтох
/Эрүүл мэндийн яамны бодлого төлөвлөлтийн газрын дарга/
10:25 - 10:30
Мэндчилгээ: БНСУ-ын Hallym их сургуулийн ортопед эмч
Prof. Sang Soo Lee
/Head of Joint center Hallym University Hospital/
10:30 - 10:40
Basic Principles of TK arthroplasty
Prof. Se Hyan Cho
/Director of Maryknoll Hospital Busan, Department of Orthopaedic Surgery, Maryknoll Hospital, 121 Jung-Ro, Jung-Gu, Busan, Korea/
10:40 - 10:50
Total knee arthroplasty, Total hip arthroplasty
Assoc. Prof. Dr. R.Gokhan Ulusoy
/Orthopedics and Traumatology, Liv Hospital Vadistanbul/
Дөрөвдүгээр хэсэг: Халдвар, түлэнхий, нөхөн сэргээх
10:50 - 11:00
Түлэгдэлтийг эмчлэх уламжлалт болон Spincare эмчилгээний аргын үр дүнг харьцуулан судалсан нь
Х.Туяа
/ГССҮТ ийн ТНСМЗТ/
11:00 - 11:10
Метициллинд тэсвэртэй алтлаг стафилококкийн /MRSA/ халдвартай шарханд антибиотиктой цацлага хэрэглэсэн эмчилгээний эрт үеийн үр дүн
Б.Солонгоо, Г.Бадамгарав, Ш.Баасансүрэн, Ц.Батбаяр, Э.Хажидмаа
/ГССҮТ/
11:10 - 11:20
Доод мөчдийн ясны идээд үрэвслийн үеийн нөхөн сэргээх мэс засал
О.Хишигсүрэн, Д.Оюунжаргал, Д.Мөнхбаяр, Б.Баатаржав
/ГССҮТ/
11:20 - 11:30
Ургийн төрөлхийн арьсны аплазия (Aplasia Cutis Congenita)
Х.Туяа
/ГССҮТ ийн ТНСМЗТ/
11:30 - 11:50
Асуулт, хариулт
Тавдугаар хэсэг: Нийгмийн эрүүл мэнд, шинэ технологи, биомеханик
11:50 - 12:00
2017-2021 онд бүртгэгдсэн гэмтэл, хордлого гадны шалтгаант нас баралтад хийсэн дүн шинжилгээ, алдсан амьдралын жилүүдийг судлах нь
Х.Мөнхзул, А.Жаргалмаа, Б.Баянзул, Б.Түмэн-өлзий, Б.Буянтүшиг
/ГССҮТ Статистик судалгааны алба, АШУҮИС Нийгмийн эрүүл мэндийн сургууль, Имэйл: gemteltandalt@gmail.com/
12:00 - 12:10
Монгол Хүүхдийн тавхайн хэв шинж, өсөлт хөгжлийг судалсан байдал
Б.Батзориг, Э.Хажидмаа, Б.Батдулам, Л.Удвал
/ГССҮТ, Шинжлэх ухаан технологийн их сургууль, Имэйл: Bzoreg@gmail.com/
12:15 - 12:25
Түнхний үе солих мэс заслын өмнөх ба дараах доод мөчний хөдөлгөөний кинематик харьцуулалт
Х.Батбаяр, П.Цэрэнчимэд, Н.Энхтайван, М.Отгонбаяр
/ШУТИС, Механик тээврийн сургууль, Биомеханикийн судалгааны лаборатори, КООСЕН технологийн коллеж, Инженер технологийн тэнхим, УНТЭ, ХҮСҮСТ/
12:25 - 12:35
Ургийн хөгжлийн үеийн өвдөгний үе холбооны морфометрийн үзүүлэлтүүдийг фетометрийн үзүүлэлтүүдтэй уялдуулан судалсан дүн
Б.Ганхүрэл, Л.Гантөмөр, Д.Оюунцэцэг, С.Энэбиш
/ГАА-н Нэгдсэн эмнэлэг, ГАА-АШУҮИС, Анатомийн тэнхим, АШУҮИС, Био-АС - Анатомийн тэнхим, Имэйл: hurlee9905@gmail.com/
12:35 - 12:50
Асуулт, хариулт
Хаалтын үйл ажиллагаа
12:50 - 13:00
Чуулганы хаалтын үг: УНТЭ Хэрх, Үе судлал, Үе сэргээх төвийн дарга
М.Отгонбаяр
13:00 - 13:10
Ивээн тэтгэгч нарт батламж гардуулах үйл ажиллагаа
13:10 - 13:55
Завсарлага /Шүүгчид – Шилдэг мэс засалч, Шилдэг илтгэл 1,2,3 шалгаруулалт/
13:55 – 16:40
Хүндэтгэлийн оройн зоог /Шилдэгүүдийн шалгаруулалт – гадаад, дотоод/, үндэсний урлагийн номер 3-аас ихгүй
Шилдэгүүдийн шалгаруулалт, шагнал гардуулах үйл ажиллагаа
- Шилдэг илтгэл I, II, III байр шалгаруулах, шагнал гардуулах
- Шилдэг тохиолдол шалгаруулах, шагнал гардуулах
- Шилдэг мэс засалч шалгаруулах, шагнал гардуулах
- Шилдэг залуу мэс засалч шалгаруулах, шагнал гардуулах
- Орон нутгийн шилдэг мэс засалч шалгаруулах, шагнал гардуулах

Холбоо барих: s.dashtsogt@fchm.edu.mn, otgoomaidar@gmail.com

Утас: 77111059, 99089924